דיני בחירות

במדינת ישראל נערכות בחירות אחת לשנתיים בממוצע – לרשויות המקומיות,  לכנסת ולגופים וולנטריים כמו מפלגות או ועדי עובדים. לעו"ד מיכל ליבן קובי ידע משפטי רב ואף נסיון מעשי בתחום דיני בחירות, לאחר כהונה כחברת מועצת עיר בעצמה, תוך הובלת מפלגה מקומית עצמאית.
בין לקוחות משרדנו בתחום זה ניתן למנות ראשי עיר, מתמודדים בבחירות לגופים שונים, ראשי ועדי עובדים גדולים במשק ועמותות שונות שהתנהלו בהן מאבקי שליטה. 

כיצד נערכים משפטית למערכת בחירות?

בחירות נערכות במדינת ישראל לעיתים קרובות: החל מהבחירות לכנסת, לרשויות המקומיות,  בחירות בתוך המפלגות (פרימרייס), להסתדרות, לוועדי עובדים, ולגופים וולונטריים אחרים.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג מתמודדים ומפלגות במערכת בחירות לכנסת, לראשות עיר, לרשויות המקומיות, לארגוני עובדים, התמודדות בתוך מפלגות ובחירות לועדי עובדים גדולים וקטנים.

הבחירות הן כלי הביטוי המרכזי של הדמוקרטיה שבמסגרתן אמורה להינתן לכל משתתף זכות שוויונית ככל הניתן לבחור ולהיבחר.

מעקרון יסוד זו נגזרת החשיבות עליונה לשמור על עקרונות של טוהר הבחירות, שוויון, שקיפות וחופש הביטוי בלא הטעיה והשפעה בלתי הוגנת.

ניהול מערכת הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות מוסדרות בשורה של חוקים ותקנות, ואילו ניהול בחירות לגופים וולונטריים שונים תעשה בשים לב לעקרונות היסוד של המשפט הישראלי, ולחוק העמותות התש"ם – 1980 על פי התקנונים של אותם ארגונים.

במערכת הוראות אלה קבועות הנחיות והוראות לגבי מגבלות על הזכות לבחור   למשל עקב גיל – ועל הזכות להיבחר –  כמו הדרישה ממועמד לראשות רשות מקומית כי מקום מגורי הקבע שלו יהיה בעיר בה הוא מתמודד.

דיני הבחירות מנסים אף לאזן את חוסר השוויוניות בניהול מערכת הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות בשים לב למשאבים הכספיים העומדים לרשות כל מועמד. במסגרת זאת נקבעו בחקיקה מגבלות על מקורות המימון, על הסכומים שכל תורם יכול לתרום, ודרישה למסירת דיווח על זהות הממנים למבקר המדינה, כדי שפרסומם העתידי יאפשר לציבור לדעת מראש קשרי הון – שלטון.

לעו"ד ליבן קובי ניסיון רב בתחום דיני בחירות. היא התמחתה אצל כב' השופטת אליעזר גולדברג בעת כהונתו כיו"ר ועדת הבחירות לכנסת ה – 12 ובמסגרת זאת השתתפה בכתיבת החלטות רבות בתחום כשרות מתמודדים (ענין כהנא) , קביעת רשימות, הסדרת הבחירות, פסילת מודעות ותשדירי תעמולה, הייתה אחראית על ספירת קולות החיילים ועוד. בנוסף, עו"ד ליבן קובי עבדה במשרדו של איתן הברמן מי שכיהן באותה עת כיועץ המשפטי של הליכוד, ולוותה משפטית את מערכת הבחירות של הליכוד לרשויות המקומיות וניהול מערכת בחירות פנימית בליכוד.

בין התיקים שמשרד ליבן קובי עסק בהם ניתן למנות ייצוג מועמדים בבחירות לוועד המנהל ולוועד מנהלי העבודה בנמל אשדוד, ובארגון העובדים של קופת חולים, ייצוג מועמדים לרשויות מקומיות, ולווי מועמדים או מערכת בחירות בעמותות שונות, הן בשלב ההתארגנות, ניהול הקמפיין, הופעה בפני יו"ר ועדת הבחירות לכנסת, שהוא שופט בית המשפט העליון וניהול הליך משפטי לגבי תוקף תוצאות הבחירות (בפני בית המשפט המחוזי הנוגע, או בפני המוסד השיפוטי הקובע – כמו רשות שיפוט של ההסתדרות).

בנוסף לידע המשפטי  לעו"ד ליבן קובי ניסיון אישי בתחום הפוליטי כמי שכהנה כחברת מועצת העיר יהוד במסגרת רשימה עצמאית שהוקמה על ידה: "יהוד הירוקה". 

עו"ד מיכל ליבן קובי ייצגה את מר יהודה בן חמו, ראש עירית כפר סבא, בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לראשות העיר.

להלן כמה החלטות ממערכת הבחירות האחרונה, שבכולן ייצגה עו"ד מיכל ליבן קובי את יהודה בן חמו וצביקה צרפתי. 
החלטה בנושא שימוש במשאבי העירייה לצורכי תעמולת הבחירות

החלטה בנושא קיום חוק הבחירות
החלטה בנושא שימוש במשאבי הציבור בארגון כנסים
החלטה בנושא הסרת שילוט חוצות
החלטה בנושא התחייבות לא לנאום בכל אירוע עד אחרי הבחירות