עסקאות יד שנייה

קונה נכס מאדם אחר? מוכר נכס בבעלותך?

בעסקאות יד שנייה יש פוטנציאל גדול לסיבוכים ולכן חשוב להיות מיוצג ע"י עו"ד מהשלבים הראשונים.

עסקאות מקרקעין מיד שנייה הן עסקאות קנייה מאדם אחר ולא מקבלן.

כאשר רוכשים נכס שנמצא בבעלות פרטית ולא מקבלן, יש לבדוק את הנכס היטב. בעסקאות מסוג זה מומלץ להיות מיוצג ע"י עו"ד כבר מהשלבים הראשונים של העסקה מיד לאחר מציאת הנכס המבוקש. עורך הדין דיני מקרקעין מלווה את העסקה ומוודא שהנכס ראוי למכירה מבחינה משפטית ומונע טעויות נפוצות של קונים ומוכרים שעלולות לסבך את מהלך העסקה ואף להכשילה.

בדיקה משפטית של הנכס

קודם לרכישת הנכס בודק עוה"ד את מצב הזכויות בנכס: מי הם בעליו החוקיים והרשומים של הנכס. כמו כן בודק עורך הדין  האם המוכר רשאי למכור את הנכס ושאין הערות אזהרה, עיקולים, שעבודים, הגבלות אחרות הרשומות על הזכויות, או קיומם של חובות אשר יכולים למנוע את העסקה. בנוסף יש צורך בידע המקצועי של עורך הדין כדי לטפל במשכנתא של המוכר או שהקונה מבקש לקחת.

במקביל מוביל עורך הדין בדיקה מקצועית ע"י שמאי של ערך הנכס ובודק בוועדה לתכנון ובנייה ובמוסדות נוספים האם יש מידע רלוונטי נוסף לעסקה.

גם למוכר מומלץ להתייעץ עם עו"ד

מצד המוכר רצוי להתייעץ עם עו"ד לגבי הכנת הנכס למכירה כדי למקסם את הערך שלו מצד אחד, ולהיערך לתשלומי המיסים שיחולו עליו מצד שני. כמו כן, התייעצות עם עו"ד תסייע לתכנן את תזרים הכספים של המוכר לצרכי יעילות וחיסכון וכן לצרכים ספציפיים למשל לצורך רכישת נכס אחר.

יודגש שאת כל הבדיקות שהוזכרו חשוב לבצע לפני חתימה על עסקה.

זיכרון דברים – סכנה ללא ייצוג משפטי

חתימה על זיכרון דברים ללא ייצוג משפטי היא אירוע מסוכן ולא מומלץ מאחר ולעיתים זיכרון הדברים הוא חוזה מחייב אך לקוי וחסר. במצב כזה למעשה העסקה נחתמה על אף שלא הייתה כוונה כזו מצד הצדדים. הדבר עלול להוביל לרכישה של נכס שיש עליו עיקולים או שעבודים. על מנת להימנע מבעיות כגון זו ואחרות מומלץ להיות מיוצגים ע"י עו"ד עוד משלביה הראשונים של העסקה.

 

משרד ליבן-קובי, עורכי דין ונוטריון מספק שירות משפטי מקצועי בתחום המקרקעין ומלווה את לקוחותיו בתכנון עסקאות וניסוח הסכמים, בין השאר בעסקאות יד שנייה.